E – KPSS Nedir?

Engelli kamu personeli seçme sınavı ( E KPSS ); engellilerin devlet memurluğuna atanmaları için ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Bu sınavın başvuru şartları, içeriği ve puanları hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

657 sayılı devlet memurluğu kanuna göre kurum ve kuruluşlar çalıştırdıkları personelin %3 oranında engelli personel olması gerekmektedir. Bu kadrolara atanabilmek için ise adaylar E-KPSS ‘ye girip başarılı olmaları gerekmektedir. EKPSS’ ye başvurulabilmek için hangi şartlar gereklidir? Detayları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

E KPSS BAŞVURU ŞARTLARI

  • Türk vatandaşı olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.
  • Tercih edilecek kadrolar için aranan diğer başvuru ve atanma şartlarını taşımak
  • Adayların engelinin doğuştan veya sonradan gerçekleşmiş olup en az %40 ve üzerinde olması ve bunu belgelemeleri,

EKPSS’ ye ortaöğretim, ön lisans ve lisans programlarından mezun olmuş ya da sınav geçerlilik süresince mezun olabilecek adaylar katılabilmektedir.

E Kpss Başvurusu ne zaman ?

E KPSS başvurusu için ÖSYM sitesini takip edebilirsiniz.

Bu sınavların kullanılabilen puan türleri ise şu şekildedir:

Ortaöğretim -> EKPSS-P1

Ön lisans – > EKPSS-P2

Lisans – > EKPSS-P3

EKPSS SORU DAĞILIMI

Sınavda toplamda 60 soru bulunmaktadır. 60 dakikalık sınav süresi bulunan programda engel gruplarına göre farklı uygulamalar yapılabilmekte olup adayların mezuniyet durumlarına göre de sınavların içeriği (çoktan seçmeli soruların konuları) değişkenlik göstermektedir.

Soru dağılımı ise aşağıdaki gibidir:

Genel Yetenek Testi:      

Türkçe 15

Matematik 15

Genel Kültür Testi:

Tarih 12

Coğrafya 6

Anayasa 6

Güncel 6

E KPSS puanı son düzenlemeyle 4 yıl süreyle geçerli olmaktadır.

MEMUR OLARAK ÇALIŞAN ENGELLİLER FARKLI KADROLARA ATANABİLİR Mİ?

Halen memur olarak çalışmakta olan engelli bireyler E KPSS’ye başvurabilirler. Ancak başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolar ile bulundukları kadrolardan farklı olmak kaydıyla mezunu oldukları eğitim programları itibariyle ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolara yerleştirme için başvurabilirler.

E KPSS İLE TAYİN DURUMU

Engelli memurlar ( E KPSS ile atananlar) ya da ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar yer değiştirme talebinde (sağlık gerekçesiyle) 1 defaya mahsus olmak üzere bulunabilirler.

KPSS B nedir hakkında yazımızı okumak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir