Formasyon nedir nasıl alınır ?

Formasyon nedir nasıl alınır ? Eğitim fakültesi dışında lisans eğitimi alıp öğretmen olmak isteyen adaylar için birincil şart koşulundaki belgedir. Bu belgeye sahip olabilmek için adayların bazı şartları taşıması gereklidir.

Bu şartların başında bölüm şartı gelmektedir. Her lisans öğrencisi/ mezunu aday formasyon belgesi eğitimine başvuramaz. Belirli bölümlerin son sınıf öğrencisi ya da mezunu olması gerekmektedir. Aşağıdaki listeden formasyona başvurabilmek için aranan bölümleri görüntüleyebilirsiniz.

11160806_9_cizelgeveesaslar.pdf (meb.gov.tr)

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİNE BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

a. Kayıt İçin Başvuru Dilekçesi

b. Onaylı Lisans Mezuniyet Belgesi ya da Diploma (Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların diplomalarının denkliği, kayıt sırasında belgelendirilmelidir).

Onaylı Lisans Not Durum (Transkript) Belgesi

d. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Aslını ibraz etmek kaydıyla)

e. İki Adet Vesikalık Fotoğraf

f. Öğrenim ücretinin kurumca belirlenen ilk taksitinin, ilgili kurumun tayin edeceği banka hesabına yatırıldığına dair banka dekontu.

g. Kurumca istenebilecek diğer belgeler.

Formasyon eğitim programı her üniversite bünyesinde açılmayabilir. Farklı üniversitelerde açılan programlar için ise bu maddelerin haricinde ek belge istenebilmektedir.

Formasyon Nedir ? Formasyonda hangi dersler görülür ?

Pedagojik formasyon eğitimi sertifika programının süresi en az iki yarıyıldır. Dersler, iki yarıyıla bölünerek ve bir öğretim yılında tamamlanabilecek şekilde yürütülür. Aşağıdaki tablodan eğitim süresince işlenecek dersleri görüntüleyebilirsiniz.

  • Eğitime giriş
  • Öğretim ilke ve yöntemleri
  • Sınıf yönetimi
  • Özel öğretim yöntemleri
  • Öğretmenlik uygulaması
  • Eğitimde ölçme ve değerlendirme
  • Eğitim psikolojisi
  • Rehberlik ve özel eğitim
  • Öğretim teknolojileri
  • Öğretmenlik uygulaması 2

Her öğrenci mezun olduğu ya da öğrencisi olduğu üniversiteden bu eğitimi almak zorunda değildir. Üniversitelerin belirli kontenjanları farklı üniversitelerin öğrencileri ya da mezunları için de oluşturulur.

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ MEZUNU ADAYLAR FORMASYON EĞİTİMİNE BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

Açık öğretim fakültesinden yukarıda adı geçen formasyon eğitimine başvurabilecek bölümlerden mezun olunmuşsa formasyon eğitimine başvuru yapabilir.

FORMASYON EĞİTİMİNDE DEVAM ZORUNLULUĞU VAR MI?

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı derslerinde %70 devam zorunluluğu olup %30 devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Öğretmenlik Uygulaması dersinden ilgili yönerge gereği devamsızlık yapılamamaktadır.

FORMASYON NEDİR, FORMASYON ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI NASIL YAPILIR ?

Staj diye de isimlendirilen bu ders uygulamalı bir derstir. Öğrenciler belirlenen il ve ilçelerdeki okullarda kendi branş derslerine katılmak durumundadırlar. Ayrıca yönergelere uyarak gözlemleme, anlatım tekniklerini uygulayabilme gibi bu programda görmüş oldukları teorik içerikleri uygulamak durumundadırlar.

 Aynı zamanda içerisinde dönem planı hazırlama, Öğretim yöntemleri açısından bir dersin gözlemlenmesi, MEBBİS Sistemi Hakkında Bilgi Edinme gibi konuların bulunacağı bir staj dosyası da tutulması gerekmektedir.

Staj programına gidilecek okullar formasyon eğitimi alınan şehirde olabileceği gibi farklı şehir ya da ilçelerde de yapılabilmektedir. Fakat bu durum üniversitenin özel şartlarına ilişkin olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Formasyon nedir, formasyon hakkında bilgiler için detaylı resmi bilgi için YÖK’e ait bağlantıya gidebilirsiniz. YÖK PEDAGOJİK FORMASYON

Zabıt Katibi Nedir, Nasıl olunur? hakkında yazımızı okumak isterseniz bağlantıya gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir