Kılıçdaroğlu’ndan Yeni Vaat: “Özel Ekonomi Bölgesi Oluşturacağız”

Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu seçim vaatlerine bir yenisini daha ekledi.

Özel Ekonomi Bölgesi oluşacak.

Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medyada yayımladığı videolar ile gündemde kalmaya devam ediyor. En son yayınladığı videoda ise Türkiye’deki ekonomik kalkınmayı sağlamak için özel ekonomi bölgesi oluşturacağını açıkladı. Özellikle Mersin ve İskenderun limanlarını uluslararası liman haline getireceğini söyleyen Kılıçdaroğlu bu projeye yaklaşık 835 bin kişinin istihdam edileceğini de belirtti.

Kılıçdaroğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Kalıcı refaha ulaşmak için ise yeni teknolojileri üretmek zorundayız. Endüstriyel dönüşümü tamamlamak zorundayız. Gençleri bu yönde eğitip istihdam sağlamak gerekiyor. Adana – Mersin illerini kapsayan özel bir ekonomik bölge ilan edeceğiz bu bölge 1 milyon dekar araziyi kapsayacak, 5 ana kümeden oluşuyor. Yüksek nitelikli metal rafinerileri, finans merkezi, Yüksek teknoloji ve bilişim kümesi, otomativ kümesi, biyokimya ve biyoteknoloji alanları. Bu proje 11 ilimizi etkileyen 6 şubat depremleri sonrasında şehirlerimizi ayağa kaldırmak için çok önemli.

İskendeun ve Mersin limanlarını dünyanın en büyük ve en gelişmiş yüksek teknoloji kullanan limanlar haline getireceğiz. Bu limanlardan 46 ülkeye 7 günde doğrudan ulaşım sağlanacak. Bölge kendine özgü yasası olan tamamen uluslararası hukukun geçerli olduğu bir bölge olacak. 835 bin kişi istihdam edilecek.”

Kılıçdaroğlu daha öncesinde emeklilere bayram ikramiyesi, 100 bin öğretmen ataması yapacağına dair açıklamalarda bulunmuştu.

Enflasyon oranlarını kısa sürede nasıl düşüreceği ise hala merak edilen konuların arasında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir