KPSS Türleri

KPSS türleri

KPSS Türleri, KPSS puan türleri, alan türleri, sınav türleri olmak üzere karşımıza çıkar. Adaylar atanacakları meslek türlerine göre KPSS’den puan almak durumunda ve bu puan türlerine göre tercih yapmak durumundadırlar.

Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavına ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu tüm adaylar girebilir. Fakat farklı kademelerden mezun olan her aday farklı KPSS türüne girmek zorundadır. Yani ön lisans mezunu aday ile lisans mezunu adayın gireceği KPSS farklıdır. Ayrıca bu sınavlardan alınan puan türleri de farklıdır.

KPSS türleri hakkında ayrıntılı bilgilere yazımızda yer vereceğiz.

KPSS Türleri- Ortaöğretim

KPSS türlerinden olan KPSS ortaöğretim sınavına, ortaöğretimden mezun olan öğrenciler ve lise 4. Sınıf öğrencileri girebilmektedir.

Bu sınav iki yılda bir ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Bu sınava girmek isteyen adaylar ön lisans ya da lisans mezunu olamazlar. Bu sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır.

KPSS Türlerinden Ortaöğretim Sınavında Hangi Dersler Var?

KPSS türlerinden olan ortaöğretim sınavına hazırlanmak isteyen adaylar Genel Kültür Genel Yetenek oturumlarına hazırlanmalıdırlar.

Genel Yetenek oturumundan 60, Genel Kültür oturumundan 60 olmak üzere toplamda 120 soru vardır.

Genel yetenek oturumu: Türkçe 30, Matematik 30

Genel kültür oturumu: Tarih 27, Coğrafya 18, Vatandaşlık 9, Güncel bilgiler 6

KPSS Ortaöğretim Puan Türünden Hangi Meslekler Tercih Edilebilir?

Bu sınava giren adayların almış olacağı puan türü P94’tür. Bu puan türünden sonuç almış adaylar ise şu meslekleri tercih edebilirler:

İnfaz Koruma Memuru

Zabıta Memuru

Katip

İtfaiye Eri

Memur

Teknisyen

Bekçi

İmam-Müezzin

Hizmetli

Şoför

KPSS Türleri- ÖNL İSANS

KPSS türleri içinde en önemli olanlardan biri de ön lisans adayları için olan KPSS puanıdır. KPSS ön lisansa, ön lisans mezunları ve iki yıl içerisinde mezun olabilecek adaylar girebilmektedir. Bu sınav iki yılda bir yapılmaktadır. Bu sınava lisans mezunları giremezler. Bu sınav sonucunun geçerlilik süresi iki yıldır. Adaylar bu puan türünden sınav sonucu aldıkları takdirde iki yıl boyunca bu puanı kullanabilmektedirler.

KPSS Türlerinden Ön lisans Sınavında Hangi Dersler Var?

KPSS türlerinden olan ön lisans sınavına hazırlanmak isteyen adaylar Genel Kültür Genel Yetenek oturumlarına hazırlanmalıdırlar.

Genel Yetenek oturumundan 60, Genel Kültür oturumundan 60 olmak üzere toplamda 120 soru vardır.

Genel yetenek oturumu: Türkçe 30, Matematik 30

Genel kültür oturumu: Tarih 27, Coğrafya 18, Vatandaşlık 9, Güncel bilgiler 6

KPSS Ön lisans Puan Türünden Hangi Meslekler Tercih Edilebilir?

Bu sınava girecek olan adayların alacağı puan türü P93’tür. Bu puan türünden sonuç almış adaylar ise şu meslekleri tercih edebilirler:

Aşçı

Büro Personeli

Zabıt Katibi

Destek Personeli

Sağlık Personeli

Gemi Adamı

Katip

İnfaz Koruma Memuru

Hemşire

Şoför

Hizmetli

KPSS Türlerinden Lisans

KPSS türlerinden olan KPSS Lisans kendi arasında çeşitli puanlara göre ayrılır. Örneğin öğretmen adayları farklı oturumlara girip farklı puan türlerinden tercih yaparken, uzman memur olmak isteyen adaylar farklı oturumlara girip farklı puan türlerinden tercih yapmaktadırlar.

Kpss hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir