Lisede Sınıfta Kalma Geri Geldi

lisede sınıfta kalma geri geldi.

Lisede sınıfta kalma uygulaması geri geliyor. İşte Detaylar..

2023-2024 Eğitim öğretim döneminin başlamasına çok az bir süre kala Ortaöğretim Yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaşandı. Bu değişikliklerin en dikkat çeken maddesi ise lise öğrencilerinin sınıfta kalma durumunun geri gelmesi oldu.

Lisede Kimler Sınıfta Kalacak?

Önceki dönemlerde öğrenci başarı ortalaması 50 puan ve üzeri olduğunda bir üst sınıfa geçebiliyordu. Yapılan son değişikliğe göre ise 6 dersten başarısız olan öğrenci ortalama başarı puanına bakılmaksızın sınıfta kalacak ve sınıf tekrarı yapacak.

Ayrıca 10 gün özürsüz ve toplamda 30 gün devamsızlığı bulunan öğrenciler de sınıfta kalacak ve sınıf tekrarı yapacak.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikte farklı ayrıntılar da dikkat çekiyor.

Devamsızlık Yapan Sınıfta Kalıyor

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler arasında devamsızlık ile ilgili yapılan uygulamalarda dikkat çekiyor. Buna göre 2 gün üst üste özürsüz devamsızlık yapan öğrencinin velisi bilgilendirilecek olup öğrencinin varsa özür raporu getirilmesi istenecek.

Ayrıca öğrencinin devamsızlık günü özürsüz 10 gün, toplamda 30 günü geçmesi halinde sınıf tekrarı yapacak. Bu süreyi aştığı takdirde öğrencinin başarı durumu ne olursa olsun sınıfta kalacak ve sınıf tekrarı yapacak.

Açık Liseye Geçmek Zorlaştı

Önceki dönemlerde özellikle 12. sınıf öğrencileri sınava daha rahat hazırlanmak için açık liseye geçmeyi tercih ediyordu. Yapılan son değişikliğe göre bu durum artık eskisi kadar kolay gerçekleşemeyecek.

Yapılan değişikliğe göre milli sporcular, kaynaştırma öğrencileri, koruma kanunu kapsamındaki öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, Bakanlıkça mazereti uygun görülenler ile yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler gibi istisnalar dışında açık liseye nakil veya geçiş yapılamayacak.

Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ’NDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK RESMÎ GAZETEDE YAYIMLANDI (meb.gov.tr)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir