Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den Atamalara İlişkin Açıklama: “Atamaların Yüzde Ellisi O Bölgeye Yapılacak”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İşte Mahmut Özer’in son dakika açıklamaları…

Mahmut Özer gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Deprem Bölgesine yönelik çalışmalarını anlatan Özer açıklamalarında şu ifadeleri kullandı.

“Deprem bölgesinde lise öğrencileri başarısız oldukları ders sayısına bakılmaksızın sorumlu olarak üst sınıfa geçecek. Sorumluluk sınavları 19-25 Haziran’da yapılacak. Nakil olanlara bu hakkı tanımadık. Ortalamada birinci dönem ve ikinci dönemin ortalaması alınıyor, ikinci dönem notu düşükse birinci dönem notu esas alınacak. Eğer ikinci dönem çocuk sınava girmemişse birinci dönem puanı esas alınacak.

Deprem bölgesinde 3 bin 450 noktada DYK (Destekleme Yetiştirme Kursu) var ve en son 145 bin öğrenci yararlandı. 1 Ağustos-1 Eylül arası bölgede telafi eğitimleri için DYK kursları açılacak. Programların kitapları basıldı. Katılım zorunlu değil gönüllü olacak.3 bin anaokulu için yola çıktık, 9 bin 482’ye ulaştık. Göreve geldiğimizde bu rakam 2 bin 782 idi. Bu yapılanlar bir devrimdir.

Türkiye’de istisnalar hariç devlet okulları özellerden daha iyi. Devlet yapamaz, beceremez algısı oturmuş. Bizim çok başarılı okullarımızın hikayeleri pek anlatılmıyor. 3 yıl önce sadece 28 ilde özel eğitim anaokulu vardı, bu çocuklar nereye gidecekti.

Tüm illerde kurulacak dedik, il müdürleri bile direndi talep yok diye, önce arz sunmak lazım…Bu süreçte tüm ilerde açtık ve sayıyı 247 ye çıkardık. Bakanlıkta olağanüstü bir süreç geçirdim. Koyduğum hedeflerin hepsi gerçekleşti. MEB şurası kararların büyük bir kısmı uygulandı. Eleştiri tamam ama vicdanlı olmak lazım. Genel olarak memnunum içim rahat. Atanacak 45 bin öğretmenin yüzde 50’sini bölgeye vereceğiz ve çoğunluğunu da Hatay’a atayacağız. Atanacak 45 bin öğretmenin il bazlı dağılımı da belli oldu.”

Öğretmen atamalarının yarısının Hatay’a olacağını aktaran Özer, çok beklenen ek öğretmen ataması hakkında ise bir değerlendirmede bulunmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir