Öğrencilere Telafi Eğitimi Verilecek

Depremzede öğrencilere yönelik telafi eğitimi verileceği açıklandı. Bakan Özer öğrencilere yönelik önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldığı bir televizyon programında depremzede öğrencilerine yönelik 1 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında telafi eğitiminin yapılacağını duyurdu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ilde telafi eğitim 1 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Bakan Özer açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“10 ildeki öğrencilerimizin öğrenme kayıplarını telafi etmek için 1 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında telafi programı yapacağız.”

45 bin öğretmen atamasının ardından atamaların büyük kısmının deprem bölgesine olacağı daha önce açıklanmıştı. Özer, öğretmen atamalarına yönelik şu ifadelere yer verdi:

“Biliyorsunuz 45 bin öğretmen atamasını Cumhurbaşkanımız açıkladı. Aslında bu öğretmen ataması son 20 yılın tek seferdeki en yüksek ataması. İnşallah 8 Mayıs tarihinde bu atamaları gerçekleştireceğiz ve yüzde ellisinin üzerinde öğretmeni bu 10 ilimizdeki restorasyon çalışmalarına destek olmak için görevlendireceğiz. Ağırlığı deprem bölgesine vereceğiz.

Ayrıca Özer depremzede öğrencilerinin notlarına yönelik çalışmaların da sürdüğünü belirtti. Öğrencilerin lehine olacak uygulamada öğrencinin yüksek olan dönem notu esas alınacak. Bakan, bu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı.

Bu süreçte eğitim öğretimi normalleştirmek, bu süreçte müfredata dayalı bir eğitim vermenin ötesinde psikoeğitim vermeyi amaçladık. Yani çocuklarımızın o travmadan hızlı bir şekilde kurtulmaları bizim en önemli önceliğimizdi. Bunun için sınıf geçme sistemiyle ilgili de bir çalışma yaptık. İnşallah, özellikle ikinci dönemdeki gecikmeleri de dikkate alarak on ilimizdeki öğrencilerimizi mağdur etmeyecek şekilde ikinci dönem notlarının birinci dönem notlarından düşük olması durumunda birinci dönem notunun geçerli olacağı ama ikinci dönem notunun birinci dönem notundan daha yüksek olması durumunda ortalamanın söz konusu olacağı, yani öğrencinin lehinde bir yaklaşımı inşallah yakında kamuoyuna duyuracağız.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir