Pürüzsüz Cildin Sırları

Herkes sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Akne, akne lekeleri, kırışıklık gibi sorunlar herkesin kâbusu olabilir. Bu gibi sorunları azaltmak hatta yok etmek için neler yapmalıyız? Işıl ışıl parlayan bir cilde nasıl sahip olunur? Bu soruların cevabını yazımızda derledik.

Uzmanlara göre pürüzsüz bir cilde sahip olmanın 6 önemli noktası var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sivilcelere dokunmamak: Özellikle akneli bir cilde sahipseniz bunları patlatmak sürekli dokunmak gibi alışkanlıklardan vazgeçilmelidir. Ayrıca akneler için uygulanan krem, sabun vs gibi bir tedavi görüyorsanız bunu sadece akne üzerine değil tüm cilde uygulanması gereklidir. (Bu konuda doktorunuzun uyguladığı farklı bir tedavi yöntemi varsa mutlaka doktorun önerilerini dikkate alınız)
  • Güneş kremi ve antioksidan jel kullanımı: Cilt sağlığı için güneş kremi kullanmak çok önemlidir. Fakat parlak ve lekesiz bir görünüm için güneş kreminin yanında antioksidan jelleri de kullanılması gerekir. Güneş kremiyle uyumlu bir antioksidan jeli kullanmak cildi nemlendirerek genç bir görünüm kazanmaya yardımcı olur.
  • C vitamini: Cildin yaşlanma belirtilerini azaltmak için C vitamini kullanımı büyük ölçüde önemlidir. C vitamini içeren kremlerin yanı sıra C vitamini içeren besinleri tüketmek cilt kırışıklıklarının önleyicisidir. Portakal, çilek, limon gibi bol miktarda C vitamini içeren besinleri tüketmek kırışıklıkları önemli ölçüde azaltacaktır.
  • Güneş ışınları ve mavi ekran ışığına maruz kalmamak: Güneş ışınlarının ciltte ciddi zararlara yol açar. Cilt kanseri gibi birçok ciddi hastalığa sebebiyet veren güneş ışınlarının zararlı etkisinden kurtulmak için mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre sadece ultraviyole ışınlar değil mavi ekran ışığı da cildi olumsuz yönde etkiliyor. Mavi ekran ışığına maruz kalmamak cilt için yararlı olabilecek noktalardan bir tanesi.
  • Saçların temiz tutulması: Özellikle uzun saçlar gece yattığımızda yüzümüze gelebilir. Saçtaki kir ve yağ cilde bulaşabilir. Bu da cildin yağlanmasına ve akne oluşumuna sebebiyet verir. Bu yüzden gece yatmadan önce saçı yıkamak ya da yatarken saçı toplamak bu durumu ortadan kaldıracaktır.
  • Su içmek: Vücut için yararları saymakla bitmeyen suyun cilt için de faydası oldukça fazladır. Nem dengesinin korunması için bol su içmek vücudumuza yararlı olduğu kadar cildimize de faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir