Rahat Bir Uyku İçin 5 Püf Nokta

Son yıllarda uyku problemi çeken kişi sayısı giderek artmaya başlamıştır. Teknolojinin hayatımızda büyük ölçüde yer kaplaması, psikolojik ve fiziksel sorunlar gibi pek çok unsur uyku problemine neden olmaktadır. Bu sorunun ortadan kaldırmak için uzmanlar bazı önerilerde bulunuyor. Rahatça uykuya dalmak için aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz:

  1. Sağ tarafa yatmak: karaciğerin kalbe baskı yapmadığı bu uyku pozisyonunda uyumak vücudunuzu rahatlatacaktır. Bu da size daha konforlu bir uyku sağlayacaktır.
  2. Yavaşça nefes almak: nefesinizi senkronize edip kontrol altına aldığınızda  stres oranı azalır. Bu da uykuya daha rahat dalmanıza yardım eder.
  3. 22.30 da yatakta olmak: uyku dalgaları hormonlarımızın da etkisiyle değişkenlik gösterir. Uyumak için en uygun zamanın 22.45-23.00 arasında olduğu bilinmektedir. 22.30 da yatakta olmak bu uygun zamanı yakalamanıza yardımcı olacaktır. Eğer daha geç bir zaman diliminde uyumak için yatmaya gittiğimizde hormonların neden olduğu 90 dakikalık uyku döngüsünü kaçırabilirsiniz ve bu da uykusuzluk çekmenize neden olur.
  4. Nabzı düşürmek: nabzın yüksek olması uykusuzluk çekme nedenlerinizden olabilir. kalp atışınız daha yüksek sesle ve sert bir şekilde atması vücutta potasyum eksikliğinin göstergesi olabilir. Bu eksiklik sebze tüketiminin yeteri kadar olmamasından kaynaklanabilir. Vücuttaki potasyum oranını düzenlemek için sebze tüketimini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda fazla şeker tüketimi de potasyum eksikliğine neden olmaktadır. Şeker tüketimini azaltmak potasyum değerini düzenlemeye yardımcı olacaktır. Dolayısıyla nabzı da düzenleyecektir.
  5. Masaj: özellikle yatmadan önce boyun bölgesine masaj yapmak stresi azaltmaktadır. Bu durum derin bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir