Uzman Öğretmen Nasıl Olunur?

03.02.2022 Tarihinde çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanununa göre öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarına göre ayrılacak. Buna göre öğretmenlik mesleği öğretmen – uzman öğretmen – başöğretmen olmak üzere üçe ayrılacak.

Uzman öğretmen olmanın şartları nelerdir, uzman öğretmen olmanın avantajları nelerdir, uzman öğretmen olmak için sınava girmek şart mı? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

UZMAN ÖĞRETMEN BAŞVURU ŞARTLARI

Öncelikle uzman öğretmen olabilmek için öğretmenlik mesleğinde 10 yılı tamamlamış olmak gerekmektedir. 10 yılı tamamlayan öğretmenler Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan uzman öğretmenlik sınavına katılabilmektedirler. Bu sınavdan 100 tam puan üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılmaktadırlar. Ayrıca yüksek lisans yapmış ve 10 yılı tamamlayan öğretmenlerin bu sınavdan muaf sayılmaktadırlar ve doğrudan uzman öğretmen sıfatıyla görevlerine devam etmektedirler.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVINA BAŞVURU ŞARTLARI

a) Yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunmak,

b) Öğretmen olarak görev yapıyor olmak,

c) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmamak,

ç) Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’nı tamamlamış olmak,

d) Uzman öğretmenlik mesleki gelişim çalışmalarını tamamlamış olmak

Uzman öğretmenlik için başvuruda bulunacaklardan yazılı sınavdan muaf tutulacak olanların da uzman öğretmenlik için aranan şartları taşımaları gerekiyor. 

UZMAN ÖĞRETMEN OLMANIN AVANTAJLARI

Kariyer basamağının ikinci adımı olan uzman öğretmenler için yapılan sınavda başarılı olan ve şartları taşıyan adaylar görevlerine uzman öğretmen sıfatıyla devam edecekler. Bunun getirdiği ayrıcalıkları ise şu şekilde açıklayabiliriz: Uzman öğretmenler unvanı alanlara bir derece verilecektir, ayrıca eğitim öğretim tazminatlarında da değişikliğe gidilerek %60’lık bir artış olmuştur. Maaşlara da yansıyan zam 2023 senesi içerisinde ortalama 2000 TL olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir